Tässä kirjoituksessa näytän, kuinka aloittaa hyödyntämään Model Context Protocol -standardia, jonka avulla voi antaa GenAI-malli Claudelle työkalut organisaation esim. Google Driven, Slackin ja Notionin käyttöön.
Niin että Claude osaa paitsi käyttää vastauksissaan yllämainituista työkaluista löytyvää tietoa, niin myös suorittaa agenttina toimenpiteitä noissa palveluissa.
Käytän esimerkissä MPC:tä eli Model Context Protocolia ja siihen kehitettyjä valmiita MPC-palvelimia antamaan Claudelle nämä työkalut. Tässä ensimmäisessä osassa käyn läpi ns. Hello World -esimerkin. Oppaan toisessa osassa päästään sitten Slackin, Driven ja Notionin kimppuun.
Tässä yksi esimerkki MCP-työkaluilla maustetusta Claudesta käytännössä:
Claude Desktop hakee speksit Notionista ja kirjoittaa puolestani myyntimailin luonnoksen Supercellin Ilkka Paanaselle
Mikä Model Context Protocol?
Olen viime aikoina syventynyt Anthropicin viime syksynä julkaisemaan Model Context Protocol (MCP) -standardiin, joka tarjoaa standardoidun tavan generatiivisten tekoälymallien kommunikointiin erilaisten tietolähteiden ja järjestelmien kanssa.
MCP on avoin standardi, joka mahdollistaa saumattoman yhteyden tekoälyassistenttien ja liiketoimintasovellusten, sisältövarastojen ja kehitysympäristöjen välillä. Sen sijaan että jokaiselle tietolähteelle tarvittaisiin oma toteutus, MCP tarjoaa yhtenäisen protokollan, joka yksinkertaistaa integraatioita merkittävästi.
Hello World
Ensin tietty kannattaa tehdä mahdollisimman yksinkertainen Claude-MCP-demo. Teemme sen Everything-MCP-palvelimella. Tarkoituksena varmistaa, että Claude Desktop osaa käyttää Everythingin tarjoamia simppeleitä työkaluja (echo, yhteenlasku jne.).
Vaatimukset: Node ja npm (asennusohjeet), Claude Desktop
1. Helppo tapa
Konfiguroi Claude Desktop käyttämään Everything-palvelinta npx:n avulla. Tämä ei toiminut itselläni, mutta voi hyvinkin toimia toisenlaisissa setupeissa.
Avaa (tai luo) Claude Desktopin claude_desktop_config.json - Macilla sen sijainti on
'~/Library/Application Support/Claude/claude_desktop_config.json'
, Windowsilla
%APPDATA%\Claude\claude_desktop_config.json
Lisää claude_desktop_config.json -tiedostoon seuraavanlainen konfiguraatio:
{
"mcpServers": {
"everything": {
"command": "npx",
"args": [
"-y",
"@modelcontextprotocol/server-everything"
]
}
}
}
2. Jos helppo tapa ei toimi
Claude Desktopilla tuntuu olevan ongelmia npx:n ja Noden eri versioiden kanssa. Olen huomannut, että allaolevalla metodilla saa Clauden käyttämään haluamiaan Noden ja MCP-serverien versioita.
2a. Asenna Everything-palvelin
Asenna everything-server:
npm install @modelcontextprotocol/server-everything
2b. Konfiguroi Claude Desktop käyttämään Everything-palvelinta
Avaa (tai luo) Claude Desktopin claude_desktop_config.json - Macilla sen sijainti on
'~/Library/Application Support/Claude/claude_desktop_config.json'
, Windowsilla
%APPDATA%\Claude\claude_desktop_config.json
Lisää claude_desktop_config.json -tiedostoon seuraavanlainen konfiguraatio:
{
"mcpServers": {
"everything": {
"command": "~/.nvm/versions/node/v22.9.0/bin/node",
"args": [
"~/.nvm/versions/node/v22.9.0/lib/node_modules/@modelcontextprotocol/server-everything/dist/index.js"
]
}
}
}
Yo. konfiguraatiossa siis commandiin arvoksi tarkka polku sen node-version ajettavaan tiedostoon, jota halutaan käyttää. Ja argsiin tarkka polku server-everythingiin – näin saadaan pomminvarmasti määriteltyä oikeat versiot Claude Desktopille.
Käynnistä Claude Desktop uudestaan ja testaa
Kun käynnistät Clauden, pitäisi käyttöliittymässä olla chat-kentän oikeassa alalaidassa vasaraikoni. Se kuvaa Claudella käytössä olevia MCP-työkaluja.


Voit nyt käyttää Everythingin yhteenlaskutyökalua esim. laskeaksesi, paljonko on 2+2.


Yleisiä ongelmia
Claudella tuntuu olevan vaikeuksia käyttää oikeaa Node-versiota MCP-servereiden kansssa. Tämän hankaluuden voi ohittaa määrittämällä konfiguraatioon, mitä node-tiedostoa käytetään MC-serverien ajamiseen, ks. hankalampi tapa 2 yllä.
Mitä seuraavaksi?
Oppaan toisessa osassa otamme käyttöön aidosti hyödyllisiä MCP-servereitä: Slack-, Notion- ja Gmail-serverit.